Novembrist Pärnus alguse saava kampaania “Mõtle, mida tarbid” fookuses on kahjulikud ained kosmeetikatoodetes, puhastusvahendites ning köögitarvikutes. Kampaania raames, kutsume Pärnu elanikke üles vaatama otsa oma tarbimisharjumustele. Kui julgelt tutvustaksid Sina oma kappides sisalduvat keskkonnaeksperdile? Kas suudaksid oma tarbimisharjumusi nelja kuuga keskkonnasõbralikumaks muuta?
Pärnakad Silver Smeljanski ja tema elukaaslane Marie Rosalie Hanni otsustasid end proovile panna ning olla esimesteks julgeteks osalejateks. Loe, mida kemikaaliekspert nende kodust leidis ning mida noored ise sellest kõigest arvavad kampaania kodulehelt: http://thinkbefore.eu/parnakas-aita-luua-kahjulikest-ainetest-vaba-elukeskkonda/
Esitame väljakutse kümnele Pärnu perele. Eksperdid, kes on aastaid uurinud tarbetoodetes sisalduvaid aineid, vaatavad üheskoos väljakutse vastu võtnud peredega üle nende senised valikud ning annavad nõu, kuidas teha targemaid ostuotsuseid. Nelja kuu möödudes vaadatakse vabatahtlike perede tarbimisharjumused taaskord üle ning selgitatakse välja suurima muutuse läbi teinud perekond.
Keda ootame osalema? Pole oluline, kas elad üksi või kasvab Sinu peres mitu last, kas Sinu ostuotsused on juba täna põhjalikult läbi mõeldud või pole Sa kuulnudki, et igapäevatoodetes võib olla aineid, mis on tervisele ja keskkonnale kahjulikud. Otsime Sind, kui oled julge, pealehakkaja ning soovid kriitiliselt vaadata otsa oma tarbimisharjumustele. Boonuseks on olla soov eeskujuks mitte ainult Pärnu inimestele, vaid kogu Eestile.
Mis? Väljakutse eesmärgiks on tõsta Pärnu elanike teadlikkust ning anda nõu, kuidas kahjulikke aineid toodete koostisest ära tunda. Selleks vaatame üle kuni kümne perekonna senised tarbimisharjumused ning jagame infot, kuidas tunda ära kahjulikke kemikaalide, mida igapäevatooted sisaldavad. Lisaks anname nõu, kuidas lihtsate vahenditega tervise- ja keskkonnasõbralikumaid valikuid teha. Võtame vaatluse alla näiteks kosmeetika (kreemid, dušigeelid, šampoonid jmt), kodupuhastusvahendid (nõude- ja põrandapesuvahend, klaasipesuvedelik jmt) ning köögitarvikud (plastikust hoiukarbid ja pannid).
Millal? November 2017 kuni veebruar 2018. Väljakutse algab novembris, kui vaatame üheskoos üle senised tarbimisharjumused: mis tooteid kasutatakse, milliseid aineid need sisaldavad. Teine n-ö ülevaatusring ja tulemuste hindamine toimub veebruaris 2018: kuivõrd on tarbimisharjumused vahepealse aja jooksul muutunud. Kampaania neljakuuse perioodi jooksul kuulutame jooksvalt välja vaheülesandeid.
Kampaania “Mõtle, mida tarbid” toimub MTÜ Balti Keskkonnafoorumi ja Pärnu linnavalitsuse koostöös rahvusvahelise projekti NonHazCity raames. Eesmärk on juhtida inimeste tähelepanu sellele, missuguseid tervisele või keskkonnale kahjulikke aineid võime teadmatusest igapäevaselt tarbida ning missugune mõju neil kemikaalidel on nii inimestele endile kui ka (linna-)keskkonnale üldiselt.