BEFi kliimaväljakutse: esimene nädal

Alates 1. oktoobrist võtab BEF kogu naiskonnaga osa kliimaväljakutsest, mis keskendub keskkonna hoidmisele läbi loomasõbralike valikute. Tegemist on 22-päevase väljakutsega, mille jooksul kutsutakse üles eelistama taimset toitu: jagatakse retsepte, infot ja kasulikke nippe. Lihtsaim tegu keskkonna heaks on vähendada liha tarbimist, millega saame oma ökoloogilist jalajälge vähendada kuni 70%!

Siiani oleme oma lihatarbimise eelistustes olnud üsna erinevad. Mõned meist on juba erinevatel põhjustel vähendanud söödavaid lihakoguseid, kuid on ka neid, kes ei kujuta hommikut ilma peekoni ja mõnusa piimakohvita ettegi. Väljakutse teeb kindlasti keerukamaks ka teiste pereliikmete kaasamine, kuid sellest hoolimata võtsime kõik põnevusega väljakutse vastu.

Esimese kuue päevaga oleme saanud hea hoo sisse, sest taimetoiduretseptid on ju nii põnevad. Pliidil ja ahjus valmivad lihtsamad ja keerukamad taimsed toidud, mis näevad kaunilt kirjud välja ja maitsevad väga hästi. Lihast loobumine ei tundugi tänase seisuga nii raske. Sügisesel ajal ootavad mitmed köögi- ja juurviljad ahju ja potti panemist ja seda mõtet, et mida täna süüa teha, tihti ei tekigi.

Samuti on nii palju huvitavaid toiduaineid, mida pole varem jõudnud proovida, kuid nüüd ootavad katsetamist, näiteks maitsepärm, kikerhernejahu, portobello seen jpm. Kas oled proovinud omletti kikerhernejahust või hommikuputru keeta kaerapiimaga? Soovitame!

Küll aga on keerulisem jälgida vegan toidusedelit, ehk loobuda ka piima-, muna- ja kalatoodetest. Taimsete “piimade” ehk jookide maitse kohvi sees vajab harjumist ning meeldivaima kombinatsiooni leidmine võtab aega, kuid meie julgeksime soovitada kaerajooki oma tagasihoidlikuma maitse ja ökoloogilise jalajälje poolest. Kaerajoogi tootmiseks kulub palju vähem vett, kui näiteks mandli- ja riisijoogi tootmiseks. Poodidesse on jõudnud ka esimene Eestis toodetud kaerajook Terelt nimega fresh oat drink, mistõttu säästad ka toote importimise peale kulunud ressursse.

Hoiame teid ka edaspidi kursis, kuidas meil sellel teekonnal läheb, kas jõuame ka vegan-tiitlini ja kui lihtne või raske on taimetoitlane olla.
Kui soovid samuti rohkem infot toidu ja keskkonna seostest, siis pane end kirja! https://taimetoiduvaljakutse.ee/kliima