Ilmunud on LIFE programmi Eestis tutvustav brošüür, kuhu panustab kahe projektiga ka BEF

Euroopa Kliima, Infrastruktuuri ja Keskkonna Täitevagentuur (CINEA) on koostanud LIFE Eestit tutvustava brošüüri, mis rõhutab programmi jätkuvat mõju ja panust jätkusuutlikkusesse.

LIFE on ELi poolt rahastatud keskkonna- ja kliimameetmeid toetav programm. See on tegutsenud aastast 1992 ja on kaasrahastanud rohkem kui üle 6000 projekti EL-is ja naaberriikides.

Balti Keskkonnafoorum on seotud LIFE programmist kahe projektiga: LIFE LATESTadapt ja LIFE FitforREACH-2.

Projekti „Looduspõhiste ja nutikate lahenduste väljatöötamine ja demonstreerimine linnaliste alade kliimakindluse parandamiseks Eestis ja Lätis“ ehk LIFE LATESTadapt põhieesmärk on välja töötada looduspõhiste ja nutikate lahenduste näidisportfoolio linnade kliimataluvuse parandamiseks Eestis ja Lätis. Täpsemalt töötatakse välja ja katsetatakse meetmete komplekti, mis aitavad ära hoida pluviaalseid ehk paduvihmade korral linna sademeveesüsteemi ülekoormuse tõttu tekkivaid üleujutusi.

Projekti käigus selgitatakse välja suure potentsiaaliga (kodumaiste taimeliikidega, kliimakindlad, esteetiliselt vastuvõetavad, kulutõhusad) taimekooslused looduspõhiste lahenduste jaoks, luuakse pluviaalsete üleujutuste simulatsioonimudel ja integreeritud otsustustoetussüsteem meetmete jaoks ning kavandatakse looduspõhiseid lahendusi kliimamuutustega seotud riskide vähendamiseks ja linnakeskkonna parandamiseks. Neid tööriistu ja lahendusi katsetatakse viies Eesti (Viimsi, Võru, Narva, Rakvere ja Haapsalu) ja kolmes Läti kohalikus omavalitsuses (Riia, Cesis, Valmiera). Lisaks tõstetakse kohalike omavalitsuste (planeerijate, projektijuhtide ja poliitikute) suutlikkust looduspõhiseid lahendusi välja töötada ja hallata. Samuti suurendatakse teadlikkust kliimamuutuste mõjudega kohanemisest ja looduspõhiste lahenduste edukast koosloomisest koos kohalike kogukondadega.

Projekt LIFE FitForREACH-2 tegeleb vähekäsitletud ohtlike kemikaalide teemaga ettevõtete ringmajanduse põhimõtetele üleminekul. Projektis asendavad ettevõtted materjalides ja protsessides ohtlikke kemikaale, väldivad nende jõudmist taaskasutusse ning vähendavad nendega kokkupuuteid ja heiteid keskkonda.


LIFE FitforREACH-2 eesmärk on toetada Eesti, Läti, Leedu ja Poola ettevõtteid, kes kasutavad oma toodetes või protsessides (ohtlikke) kemikaale. Projekt toetab ettevõtetes kemikaalide riskijuhtimissüsteemide (või teatud elemente) juurutamist, ohtlike ainete kasutamise, emissiooni ja kokkupuute vähendamist.

Tegevuste elluviimise aluseks on arusaam kemikaalide riskijuhtimisest, mida edendatakse ettevõtetes kasutades nii käsiraamatuid, erinevaid selleks loodud tööriistu kui ka konkreetseid ja praktilisi konsultatsioone. Kemikaalide riskijuhtimise töö peamiseks sihtrühmaks ja otsesteks kasusaajateks on ainete ja segude lõppkasutajad, samuti segude tootjad. Muu hulgas aitab projekti meeskond neil hinnata ohtlike ainete ja segude alternatiive, et vältida kahetsusväärset asendamist. Parendades nt. ostuprotseduure, töötajate kaitset, kemikaalide kasutamise jälgimist ja suhtlust tarneahelas, kemikaalialast kirjaoskust suureneb teadlikkus ohututest, ohtlikke kemikaale vähem sisaldavatest toodetest.

Brošüüriga saab tutvuda siin: Factsheet-Country-Overview-Estonia-EN_Final_1