NonHazCity3 projektis valmis ehitusmaterjalide kataloog

Pprojektis NonHazCity 3 valmis ehitusmaterjalide kataloogi, kus käsitletakse tänapäevaseid säästvaid – mittetoksilisi, taaskasutusse sobivaid ja kliimaneutraalseid, materjale. Kataloogi inglise keelse variandini jõuate kui klikite kataloogi esikaanel.

“Toksilisus” viitab ohtlike ainete kõrvaldamisele ehitusmaterjalides, “Taaskasutuse” eesmärk on edendada säästvat lähenemisviisi materjalide kavandamisel ja kasutamisel ning “Kliima” keskendub kliimaneutraalsete tootmistavade saavutamisele.
Iga materjali kohta on esitatud iseloomustus, sealhulgas keemiline sisaldus (toksilisus), ringluse ja kliimaneutraalsuse aspektid. Selle aluseks on pigem materjalirühmade kui konkreetsete tootjate toodete hindamine. Seetõttu ei tõsta kirjeldused konkreetseid tooteid esile. Meie eesmärk on anda omavalitsustele, ehitusprojektide juhtidele, arhitektidele, disaineritele, töövõtjatele, majaomanikele teadmisi, mida nad vajavad ehitusmaterjalide valimisel jätkusuutlike valikute tegemiseks.

Näiteks võib kataloogist leida soovituse, et põrandakatted looduslikest, taastuvatest ja biolagunevatest toorainetest, nagu puit, kork, sisal, kookospähkel, rammitud pinnas või looduslik linoleum, ilma plekkide- ja veekindluse vastase töötlusteta ning kasutatud madala lenduvate orgaaniliste ühendite sisaldusega liimiga, on jätkusuutlikud ja head võimalused, mida kaaluda. Eelistada tuleks mittevinüülpõrandat (ilma PVC-ta). Kui valite PVC põranda, valige ftalaadivaba PVC. Vältige põrandakattematerjalides PFAS-põhiseid plekke või vett hülgavaid aineid.