Ohlikud ained jõuludel

Tarbijatena mõtleme, et kõik tooted, mida ostame on automaatselt ohutud. Projekti LIFE AskREACH jõulu-katse tõestab, et kahjuks nii see alati ei ole. Isegi jõuluehetes, kunstkuuskedes ja valguskettides leiti lisaaineid, mis on kahjulikud viljakusele, mürgiseid leegiaeglusteid ja keskkonnakahjulikke klooritud parafiine.

Euroopa tarbijatel on õigus küsida toote müüjalt või tootjalt, kas see sisaldab tervisele või keskkonnale ohtlikke aineid. Tänu Euroopa kemikaalide määrusele “REACH” kuuluvad sellised ained alates 2007. aastast kandidaatainete nimekirja  ning nende kohta on tootjad või müüjad kohustatud infot jagama. Tarbija nõudmisel on nii tootjad kui ka müüjad kohustatud esitama teavet nende nn eriti ohtlike ainete (SVHC) kohta ja andma juhiseid toote ohutuks kasutamiseks. Eriti ohtlikke aineid võib leida erinevatest igapäeva toodetest nagu mänguasjad, kingad, riided, mööbel, ehted, sööginõud, elektroonika ja sporditarbed. Nende hulka kuuluvad erinevad lisaained plastikmaterjalides, leegiaeglustid tekstiilis või mööblis, raskemetalli ühendid, erinevad värvained või nn polütsükliliste aromaatsete süsivesinike ühendid.

On tõestatud, et eriti ohtlikud ained on:
kantserogeensed;
reproduktiivtoksilised;
mutageensed;
sisesekretsioonisüsteemi kahjustavad või
püsivad, bioakumuleeruvad ja toksilised.

LIFE AskREACH jõulu-katses osteti erinevatest Saksamaa, Austria ja Tšehhi poodidest 15 kunstkuuske, 11 jõuluehet ja 7 valgusketti, milles kõigis uuriti ohtlike ainete sisaldust. Lühiahelalisi klooritud parafiine tuvastati 13 tootes, plastifikaatoreid leiti 13 tootes ning leegiaeglusteid tuvastati kolmes jõuluehtes.

Mida saaksid teha, et vähendada jõuludel ohtlike ainete hulka oma kodus?

  • Tähista jõule tõelise jõulukuusega kohalikust kasvandusest;
  • kasuta looduslikest materjalidest valmistatud jõuluehteid;
  • eelista mesilasvahast küünlaid valguskettidele (ära jäta põlevat küünalt järelevalveta);
  • ära osta tooteid, mis on tehtud pehmest PVC-st või odavaid esemeid kõvast tumedast plastikust ning vii tagasi tugevalt lõhnavad plastiktooted;
  • vali ökomärgisega tähistatud tooteid nt Euroopa Liidu ökomärgis, Põhjamaade luik jne.

 

Katse ülesehitusest ja tulemustest pikemalt saad lugeda siin.