Scan4Chem võistlus – aita muuta tooted ohutumaks

Alanud on üleeuroopaline Scan4Chem võistlus, mille eesmärgiks on julgustada tarbijaid küsima tootjatelt ohtlike ainete sisalduse kohta nende toodetes, kasutades äppi Scan4Chem. Võistlus lõpeb 3. juunil auhindade loosimisega kõigi osalejate vahel. Auhindadeks on Reet Ausi up-shirt, mis on valmistatud jääkmaterjalidest ning säästab 91% vett ja 81% energiat, ja korduskasutatav vihmakeep.

Scan4Chem on uudne nutitelefonirakendus, mis võimaldab tarbijatel skannida poes toote vöötkoodi (või sisestada koodi või toote nime käsitsi) ja küsida teavet selle kohta, kas toode sisaldab väga ohtlikke aineid. Paraku võivad igapäevaselt kasutatavad tooted sisaldada kahjulikke aineid, millel on sageli tõsine mõju inimeste tervisele ja keskkonnale. Plasttooted sisaldavad kahjulikke plastifikaatoreid, tekstiilides võib leiduda ohtlikke värvaineid ja mööblis ning elektroonikaseadmetes võib olla tervisele kahjulikke leegiaeglusteid. ELi REACH-määrus annab aga tarbijale õiguse müüjalt või tootjalt teada saada, kas toode sisaldab väga ohtlikke aineid. Tarnija on seadusest tulenevalt kohustatud tarbijat nõudmisel teavitama, kui toode sisaldab väga ohtlikku ainet üle 0,1 massiprotsendi. Mida enam päringuid ohtlike ainete kohta saadame, seda selgem on ka signaal tootjatele, et tarbijad on huvitatud ohtlikest ainetest vabade toodete vastu.

Rakendust on üle Euroopa alla laaditud juba üle 90 000 korra ja see pakub väga ohtlike ainete alast teavet enam kui 8,5 miljonile tootele.

Kuidas võistlusel osaleda
1. Loosis osalemiseks laadi Google Play-st või AppStore-st alla tasuta mobiilirakendus Scan4Chem.
2. Skanni rakenduse abil vähemalt viit erinevat toodet. Selleks sobivad nt tekstiil, kingad, spordikaubad, mööbel, mänguasjad või elektroonika. Rakendus ei hõlma kosmeetikat, toiduaineid ega kodukeemiat, kuna need on eraldi reguleeritud.
3. Kui rakendus ei tunne skannitud toote triipkoodi ära, saada toote tarnijale või tootjale äpis automaatselt koostatud päring.
4. Hiljemalt 2. juunil kell 23.59 saada rakenduse jaotisest My Requests/Sent ekraanipilt tehtud päringutest aadressile: info@bef.ee. Auhinna saamiseks peab osaleja e-kirjale lisama ka oma nime.

Laadi alla Scan4Chem Google Play
Laadi alla Scan4Chem App Store

Loosi korraldab Balti Keskkonnafoorum Euroopa Liidu LIFE programmi projekti LIFE AskREACH raames.

Loositingimused:
1. Kampaania algab 9. mail 2022 ning lõppeb 2. juunil 2022 kell 23.59. Auhindade loosimine toimub 3. juunil 2022.
2. Loosis osalemiseks peavad osalejad Google Play-st või AppStore-st alla laadima tasuta mobiilirakenduse Scan4Chem.
3. Scan4Chemi abil peab osaleja skannima vähemalt viit erinevat toodet (nt tekstiil, kingad, spordikaubad, mööbel, mänguasjad, elektroonika). Rakendus ei hõlma kosmeetikat, toiduaineid ega kodukeemiat, kuna need on eraldi reguleeritud. Kui rakendus ei tunne skannitud toote triipkoodi ära, saab osaleja saata toote tarnijale või tootjale automaatselt koostatud päringu.
4. Hiljemalt 2. juunil kell 23.59 peab osaleja saatma rakenduse jaotisest My Requests/Sent ekraanipildi ja saatma pildid aadressile: info@bef.ee. Auhinna saamiseks peab osaleja e-kirjale lisama ka oma nime.
5. Auhinna saab kätte Balti Keskkonnafoorumi kontorist Tallinnas, Liimi 1-501.
6. Loosis osaledes nõustuvad osalejad, et loosimise läbiviimiseks, võitja väljaselgitamiseks ja võitjaga ühenduse võtmiseks kasutatakse järgmisi isikuandmeid: nimi, perekonnanimi, e-post.
7. Osaleja isikuandmed kustutatakse pärast loosimist ning neid ei kasutata, ei salvestata ega edastata mis tahes kolmandale osapoolele.
8. Konkurss kuulutatakse välja Balti Keskkonnafoorumi sotsiaalmeedia kontodel Facebookis ja Instagramis, aga ka organisatsiooni kodulehel www.bef.ee.
9. Loosimine toimub 3. juunil kell 12. Tulemused avalikustatakse Balti Keskkonnafoorumi sotsiaalmeedia kontodel Facebookis ja Instagramis, samuti Balti Keskkonnafoorumi kodulehel www.bef.ee.
10. Võitjad selgitatakse välja juhusliku loosimise teel. Võitjatega võetakse personaalselt ühendust.