Tallinnas toimub rahvusvaheline rohelise valitsemise konverents

Neljapäeval, 16. novembril toimub Kultuurikatlas Tallinna rohetehnoloogia nädala konverents „Muudame kurssi: rohelise valitsemise roll jätkusuutliku tuleviku kujundamisel“. Konverentsi eesmärk on ühendada Läänemere, aga ka kaugemate piirkondade linnu, ettevõtteid ja eksperte, et arutleda keskkonnasäästlike riigihangete ning säästva tarbimise ja tootmise toetamise üle.

Konverentsi avaettekande Keskkonnahoidlikud riigihanked – suurepärane poliitiline vahend rohelise valitsemise saavutamiseks“ teeb Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse keskkonnajuhtimise vanemekspert Evelin Piirsalu. Ettekanne käsitleb keskkonnahoidlike roheliste hangete potentsiaali, takistusi ja sõlmküsimust, kui rohelised saavad hanked üldse olla?  „Riigihanked suunavad majandust olulisel määral, sest kogu avaliku sektori ostujõud on väga suur. Kui hangetes lähtutakse ringmajanduse ja keskkonnasäästlikkuse printsiipidest, on sellel suur mõju kestlike ärimudelite loomisele ja ringmajandust arvestavate toodete väljatöötamisele,“ avas ettekande sisu Piirsalu.

Balti Keskkonnafoorumi Eesti haru juhatuse liikme Kai Kleini sõnul on avalikul sektoril võtmeroll turvalise ja tervisliku keskkonna tagamisel. „Kui hangetes arvestatakse ohtlike kemikaalidega, siis annab see ettevõtetele motivatsiooni toota ohutumaid tooteid, mõjutab turgu pakkuma säästlikumaid lahendusi ja on ka erasektorile ning tarbijatele valikute tegemisel eeskujuks,“ selgitas Klein roheliste hangete põhimõtet.

Tallinna abilinnapea Joosep Vimm jagab konverentsil linna kogemusi korduskasutusnõudele üleminekust. „Ühtviisi tähtis on olnud luua juhised, millest avaliku sektori organisatsioonid tellijatena lähtuvad, aga ka anda ettevõtetele võimalus katsetada erinevaid süsteeme erinevatel üritustel. Usun, et sel suvel toimunud kolmel suurüritusel, kus korduskasutusnõusid kasutati vabatahtlikult, on tõestuseks, et meie lähenemine on kandnud vilja. Tallinn on valmis jagama oma parimaid praktikaid korraldajatega, kellele see kohustus 2024. aastast laieneb,“ märkis Vimm.

Konverentsil kuulutavad Tallinna abilinnapea Joosep Vimm ja Maailma Tulevikunõukogu esimees Alexandra Wandel esimest korda välja NonHazCity konkursi, mis tunnustab kohalike omavalitsuste mürgivabalt ning ringmajandust ja kliimaneutraalsust silmas pidavaid ehitisi ja ehitusprotsesse.

Konverentsi korraldavad Tallinn Euroopa roheline pealinn 2023, Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskus ja Balti Keskkonnafoorum ning üritus on osa Tallinna rohetehnoloogia nädalast. Konverentsi kaasrahastab Interregi Läänemere piirkonna programm.
Sündmuse päevajuht on Heidrun Fammler Balti Keskkonnafoorumist.

Konverentsi töökeel on inglise keel.

Konverentsi päevakavaga saate tutvuda siin: https://greentallinn.eu/events/rohejuhtimise-konverents/

Konverentsi ülekannet saate jälgida siin: https://www.youtube.com/watch?v=_WJVATAzc3w