Mängud ohtlike aineteta

Kevad on lastele suurepärane aeg õues mängimiseks. Taas saab panipaigast välja otsida liivavormid, labidad, tasakaalurattad või täispuhutavad mänguasjad. Kuid kas teadsid, et need mänguasjad ja muud lastele mõeldud tooted võivad sisaldada aineid, mis võivad häirida laste hormoonsüsteemi ja põhjustada pikaajalisi tervisemõjusid?

Soovimatud ained lastetoodetes

Väikestele oste tehes soovib enamik meist osta mänguasju, mis on ohutud nii lastele kui ka keskkonnale.

Kuigi mõned ohtlikud ained (nagu raskmetallid, teatud ftalaadid, bisfenool A või orgaanilised fosfaat-leegiaeglustid) on laste mänguasjades ja toodetes keelatud, on seal palju reguleerimata aineid, mis võivad mõjutada laste tervislikku arengut.

Samuti on tooteid, mis ei kuulu mänguasjade ohutuse direktiivi reguleerimisalasse, kuid millega väikelapsed tihti kokku puutuvad. Sellised tooted on näiteks kontoritarbed, sealhulgas värvipliiatsid, spordivarustus, nagu jalgrattad või uisud, rõivad ja moeaksessuaarid ning üldiselt kõik tooted, välja arvatud mänguasjad, mis on mõeldud lastele, kes on vanemad kui 3 aastat.

Lisaks on paljud püsivad ja bioakumuleeruvad ained ning hormoonhäireid põhjustavad kemikaalid endiselt reguleerimata.

Oluline on ka teada, et õigusaktidega keelatakse sageli ainult üks või mõned sarnase mürgisusega ainetest. Turul on kümneid ftalaate, kuid ainult kõige ohtlikumad on laste mänguasjades keelatud. Samuti on tarbetuid erandeid, näiteks asjaolu, et aine võib olla mänguasja sees, kus see ei ole lastele mängimise ajal juurdepääsetav.

Meie õigus teada

Teil on õigus küsida tootjatelt ja jaemüüjatelt nn väga ohtlike ainete sisalduse kohta toodetes EL-i kemikaalide määruse REACH alusel. Väga ohtlikud ained võivad olla kantserogeensed, reproduktiivtoksilised ja/või mutageensed, need võivad olla püsivad, bioakumuleeruvad ja toksilised või väga püsivad ja väga bioakumuleeruvad või samalaadse probleemiga, näiteks hormoonsüsteemi kahjustavad.

Rakenduse Scan4Chem abil saate skannida toote vöötkoodi ning küsida mänguasjade tootjatelt ja jaemüüjatelt inimeste tervist või keskkonda kahjustada võivate kemikaalide sisalduse kohta toodetes. Nii aitab rakendus teil valida ohutumaid tooteid. Samuti näitab päringute saatmine ettevõtetele, et meie, tarbijad, hoolime ja ei soovi osta ohtlikke aineid sisaldavaid tooteid.

Alanud on üleeuroopaline Scan4Chem võistlus, mille eesmärgiks on julgustada tarbijaid küsima tootjatelt ohtlike ainete sisalduse kohta nende toodetes, kasutades äppi Scan4Chem. Võistlus lõpeb 3. juunil auhindade loosimisega kõigi osalejate vahel. Auhindadeks on Reet Ausi up-shirt, mis on valmistatud jääkmaterjalidest ning säästab 91% vett ja 81% energiat, ja korduskasutatav vihmakeep.

Kuidas võistlusel osaleda
1. Loosis osalemiseks laadi Google Play-st või AppStore-st alla tasuta mobiilirakendus Scan4Chem.
2. Skanni rakenduse abil vähemalt viit erinevat toodet. Selleks sobivad nt tekstiil, kingad, spordikaubad, mööbel, mänguasjad või elektroonika. Rakendus ei hõlma kosmeetikat, toiduaineid ega kodukeemiat, kuna need on eraldi reguleeritud.
3. Kui rakendus ei tunne skannitud toote triipkoodi ära, saada toote tarnijale või tootjale äpis automaatselt koostatud päring.
4. Hiljemalt 2. juunil kell 23.59 saada rakenduse jaotisest My Requests/Sent ekraanipilt tehtud päringutest aadressile: info@bef.ee. Auhinna saamiseks peab osaleja e-kirjale lisama ka oma nime.

Laadi alla Scan4Chem Google Play
Laadi alla Scan4Chem App Store

Loosi korraldab Balti Keskkonnafoorum Euroopa Liidu LIFE programmi projekti LIFE AskREACH raames.